Skip to content Skip to footer

Istnieje wiele rodzajów materiałów, z których można wybrać blat kuchenny – żeby był to trwały i długo służący nam element kuchni, warto zainwestować w kamień.Zatem podstawowym pytaniem jakie powinno się sobie zadać, to:

Jaki kamień wybrać do kuchni?

Tutaj postaramy się trochę Ci podpowiedzieć. Zdecydowanie najtrwalszy, najbardziej odporny na zarysowania i zaplamienia jest blat granitowy.

Wyobraź sobie, że granit występuje w niemal 200 różnych odmianach kolorystycznych: od beżu, poprzez szarości, zielenie, błękity, róże aż do czerni, a zależy on od miejsca, w którym kamień został wydobyty.

Nie trzeba go impregnować i jest odporny również na uszkodzenia mechaniczne (np. bez obaw można bezpośrednio na nim  ubijać kotlety).

Dlatego jeśli nie chcesz specjalnie dbać o swój w kuchni i martwić się, że zaraz się porysuje rekomendujemy właśnie granit!

Jak dbać o granitowy blat?

Postaraj się blaty przecierać codziennie, najlepiej na koniec dnia. Zalecamy używać miękkiej ściereczki – te z mikrofibry świetnie się sprawdzą. Delikatnie zwilż ją w ciepłej wodzie – ale nie za gorącej, z niewielką ilością płynu do naczyń. To pozwoli skutecznie pozbyć się zabrudzeń dnia codziennego i tym samym nie wpłyną negatywnie na strukturę granitu. Kiedy wyeliminujesz wszystkie zabrudzenia, dokładnie wytrzyj powierzchnię blatu, a następnie ją wypoleruj. Do polerowania też możesz użyć ściereczki z mikrofibry, ale tym razem musi być sucha. 

Bardzo ważne jest, aby na bieżąco usuwać mokre plamy np. po winie, herbacie czy soku z cytryny, bo po kilku godzinach mogą one pozostawić trwałe przebarwienia. 

W kuchni poza granitem sprawdza się również kwarc i bazalt. Nasi klienci bardzo często decydują się na ten pierwszy wariant.


Jak dbać o blat z kwarcu?

Kwarcyt, spieki kwarcowe oraz konglomeraty kwarcowe są bardzo twarde i wytrzymałe, ale mimo to muszą być pielęgnowane w specjalny sposób. Na szczęście blaty z kwarcytu łatwo utrzymać w czystości dzięki temu, że mają gładką powierzchnię. To sprawia, że ich pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu.

Do czyszczenia blatu z naturalnego kwarcytu polecamy używać środka do czyszczenia kamieni naturalnych. 

Z takim środkiem na dłużej utrzymasz połysk kamienia i łatwiej usuniesz zabrudzenia. Lekkie zabrudzenia wystarczy przecierać wilgotną szmatką lub gąbką. Do wody można dodać delikatny środek myjący może być również płyn do naczyń. 


Nie używaj drucianych szczotek czy myjek. Ważne jest również, aby nie czyścić blatu silnymi środkami, ani środkiem z granulkami czyszczącymi, które mogłyby uszkodzić powierzchnię.


Jeśli powstanie plama, której nie możesz usunąć w delikatny sposób, przed sięgnięciem po silny środek dla bezpieczeństwa sprawdzić, jak działa na blat w mało widocznym miejscu.


Aby utrzymać blat z kwarcu w idealnym stanie na lata, warto systematycznie konserwować go specjalnymi środkami.


Jak dbać o bazaltowy blat?


Aby utrzymać jak najlepsze właściwości tego kamienia, blat z bazaltu najlepiej czyścić samą wodą lub środkiem przeznaczonym do czyszczenia i pielęgnacji kamienia naturalnego. Pamiętaj, aby unikać środków, które zawierają w swoim składzie ocet.

Dlaczego?

Ponieważ bazalt jest znacznie mniej odporny na działanie kwasów i jeśli przetrzesz go takim środkiem nawet przez nieuwagę, to istnieje małe prawdopodobieństwo natychmiastowego zmatowienia powierzchni.

Jako blat kamienny do kuchni może występować również marmur i trawertyn.

Przykuwają one uwagę ciekawymi wzorami, ale wymagają zabiegów impregnujących, a czasem nawet mimo ich zastosowania mogą zostać zaplamione. Niewątpliwie marmur należy do tych materiałów, które swoją kolorystyką i unikalną strukturą nadają elegancji każdemu wnętrzu. Jednak, aby zachował piękny wygląd na lata, bardzo ważna jest odpowiednia impregnacja marmuru. 


Jak dbać o blat z marmuru?


Oto kilka wskazówek, jak i kiedy impregnować marmurowy blat w kuchni.

Tłuste plamy oparte na oleju, takie jak olej kuchenny, mleko, kosmetyki itp. mają tendencję do wnikania w pory białego marmuru, który wcześniej  nie był poddany jakiejkolwiek konserwacji. Takie zabrudzenia nie usunięte natychmiast mogą spowodować powstanie plam na powierzchni kamienia i jego nieestetyczny wygląd. Oczywiście nasza firma po montażu odpowiednio zadba o pierwszą impregnacje Twojego blatu. Taką impregnację jednak warto wykonywać jest systematycznie – średnio raz do roku.

Usuwanie jakichkolwiek plam warto zacząć, tak jak w przypadku granitu – od zwykłego płynu do mycia naczyń zmieszanego z ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Jednak nie zostawiaj mokrych zacieków i od razu przetrzyj blat do sucha miękką szmatką z mikrofibry.

W przypadku codziennej pielęgnacji marmurowych powierzchni zdecydowanie unikaj środków wybielających zawierających chlor czyli wszelkiego rodzaju mleczek czyszczących dostępnych w sklepach z chemią gospodarczą.

Odradzamy Ci także preparaty zawierające oleje silikonowe, a zdecydowanie unikaj środków z kwaśnym i zasadowym pH. Inwestując w blat z marmuru warto zaopatrzyć się w specjalne środki przeznaczone do jego czyszczenia. 


Po montażu nasza ekipa z pewnością poinformuję Cię, w jaki sposób należy zadbać o blat, by latami Ci służył i cieszył oko Twoje, jak i Twoich gości.